Gmina Siechnice

baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
co musisz wiedzieć.JPG
zjedz-kup-lokalnie.jpg
baner---praca-ZOZ.jpg
baner---kwarantanna-domowa.jpg
logo_UE_rgb-1.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
baner-oferty-pracy.jpg
baner-czujnik-smogu-gmina-s.jpg
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Załączniki:
Pytanie 52/2016 "zieleń i place zabaw"
05 / 04 / 2016

Dzień dobry

Mieszkam z żoną drugi rok w siechnicy. W tym roku urodzi nam sie druga córka, pierwsza skończyła niedawno rok. Powiem szczerze, że jestem zaskoczony że pomimo wielkich możliwości nie ma w siechnicy w okolicach starego osiedla żadnego placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, nie ma dokąd pójść z dziećmi, brakuje zieleni, brakuje zagospodarowanej przestrzeni - bezpiecznej przestrzeni. Skwer prowadzący do oczka wodnego koło szkoły to ubikacja dla psów bez jednego prawdziwego drzewa dającego cień, więc latem pozostało nam z żoną i dzieckiem pozostawać koło domu. Jestem szczerze zawiedziony bo rynek a-la miasto to jeszcze nie wszystko, chyba że ktoś ma kompleksy i mieszka koło rynku.

Moje pytanie jest takie: co gdmina planuje w zagospadarowaniu przestrzeni pod tereny zielone i rekraacyjne? Obecnie wolę pojechać z rodziną choćby do parku brochowskiego. Tam przynajmniej jest ładnie.

 

 

 

Odpowiedź na pytanie:

Siechnice są „młodym” miasteczkiem, ale pomimo tego posiadają sporo terenów zieleni urządzonej oraz będącej w trakcie urządzania. W Gminie Siechnice znajduje się 26 placów zabaw, w  mieście jest ich kilkanaście, w tym trzy ogólnodostępne; przy gimnazjum, przy ul. Szkolnej oraz  przy ul. Osiedlowej. Plac zabaw przy gimnazjum posiada nowe, niedawno wymieniane urządzenia zabawowe. Większość placów zabaw jest ogrodzonych  i zabezpieczanych przed zwierzętami, przede wszystkim przed psami.

 

W Siechnicach znajdują się dwa parki, kilka większych lub mniejszych skwerów zieleni oraz będący aktualnie w trakcie urządzania duży, bo posiadający ponad 106 000 m2 teren rekreacyjny wokół zbiornika retencyjnego, znajdujący się w sąsiedztwie stadionu.

 

Park Zacisze, w którym dosadzano w 2014 r. sporo drzew w postaci dużych sadzonek, za dwa, trzy lata, gdy drzewa podrosną z pewnością będzie spełniał oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Podobnie wygląda sprawa z parkiem przy gimnazjum, tam dosadzano drzewa w latach 2011 - 2012 r. Na terenie tego parku rosną też oczywiście starsze drzewa. Problematyczne jest występowanie będących pod ochroną - bobrów w tym parku, które w 2015 r. wycięły m.in. kilka dorodnych dębów szypułkowych. Pozostałe drzewa są już zabezpieczone siatkami. Zniszczone przez zwierzęta dęby będą dosadzane prawdopodobnie już w tym roku, a działalność bobrów w tym miejscu może posłużyć jako tzw. „żywa lekcja przyrody” dla dzieci, ponieważ można tam w naturze obserwować ślady żerowania bobrów.

 

Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego wokół zbiornika jest rozpoczęte. Jest to inwestycja kilkuletnia i złożona, docelowo stanowiąca największe i najbardziej atrakcyjne założenie zieleni w okolicy. Posadzone tam już zostały duże sadzonki drzew, w tym brzozy, dęby, lipy i inne, razem ok. 120 szt, natomiast trwają aktualnie prace projektowe nad utworzeniem stref rekreacyjnych z małą architekturą, boiskami i miejscami piknikowymi dla dorosłych i dzieci. Strefa dzieci przewiduje utworzenie placów zabaw dla młodszych i starszych, dzięki czemu dzieci w różnych grupach wiekowych będą mogły korzystać z tego miejsca, ale przewiduje się również strefy dla dorosłych w tym m.in. siłownię terenową, boiska i miejsca do gry w tenis stołowy, szachy, pomosty rekreacyjne, wędkarskie itp. tak aby dzieci i ich rodzice oraz inne grupy równocześnie mogły użytkować ten teren.

Przy elementach małej architektury zaplanowano ustawienie koszy na śmieci, natomiast wzdłuż alejek spacerowych najprawdopodobniej znajdą miejsce kosze na psie odchody.

Zieleń będzie spełniać funkcje izolacyjną, ozdobną a także nabrzeżną. Funkcje izolacyjną będą spełniać szpalery wysokich drzew zaprojektowanych wzdłuż granic opracowania. W strefach nadbrzeżnych naturalistyczny charakter będą tworzyć trawy ozdobne oraz odmiany wierzby o „płaczącym” pokroju, natomiast ozdobne drzewa i krzewy planuje się przy strefach rekreacyjnych.

Zakończenie inwestycji planuje się w roku 2019.

 

Trzeba jeszcze dodać, że trudno jest konkurować siechnickiej zieleni, a zwłaszcza parkom z parkiem Brochowskim, gdyż jest on najstarszym parkiem w obecnych granicach Wrocławia, ma długą historię, gdyż powstał pod koniec XVIII wieku jako założenie przy pałacowe. Zawdzięczamy go kanonikom reguły św. Augustyna, a dokładnie jego opatowi. Pierwszy park był w stylu barokowym i już wtedy miał labirynt. Tego typu atrakcje były typowe dla założeń barokowych, obok równo przystrzyżonych kobierców i starannie wytyczonych kwater. Labirynt, którzy dziś znajdziemy w parku to grabowy labirynt zrobiony w latach 90 tych XX wieku w ramach projektu rewitalizacji. Ponieważ Gmina Siechnice przystąpi do programu rewitalizacji podobne założenie będzie możliwe do realizacji na terenie Gminy Siechnice. Jednym z elementów planu rewitalizacji będą konsultacje społeczne. Zapraszamy do złożenia wszelkich wniosków w tym zakresie.

 

 

Z poważeniem

 

Milan Ušák

 

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-targowisko-w-siechnicach.jpg
baner-wymiana-pieców-UE.gif