Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
banereeeeeek.JPG
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
baner---turystyczne-top-15.jpg
banerek-dożynki-2019].gif
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Pytanie 42/2016 "5- i 6-cio latki w przedszkolach"
29 / 03 / 2016

Jesteśmy od dwóch lat mieszkańcami Żernik Wrocławskich. Od września 2016 r. chcemy umieścić młodsze dziecko w przedszkolu, starsz w Szkole Podstawowej w Żernikach Wrocławskich. Docierają do nas pogłoski jakoby dzieci w wieku 5-6 lat (zerówka) miały zostać w przedszkolach, tym samym nie zwalniając zupełnie miejsca dla dzieci najmłodszych, które mają rozpocząć we wrześniu 2016 r. Czy Gmina ma jakieś plany jak rozwiązać ten problem?

 

 

Odpowiedź na pytanie:

        W odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza internetowego UM w Siechnicach informuję, iż nowelizacja ustawy o systemie oświaty  podpisana przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę dnia 7 stycznia 2016 r. wprowadziła m.in. zmiany dotyczące:obowiązku szkolnego od siódmego roku życia,prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej od szóstego roku życia,obowiązku przedszkolnego dla dziecka 6–letniego,prawa dziecka w wieku od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego.

 

        Oznacza to, iż od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia, obowiązkiem przedszkolnym dzieci 6-letnie. Natomiast wszystkie dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego, a od 1 września 2017 r., także dzieci 3-letnie.

       Z uwagi na przeprowadzaną zmianę dotyczącą przywrócenia wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego do 7 lat, znaczna część dzieci w wieku 6 lat zostanie objęta wychowaniem przedszkolnym. Dodatkowo realizacją tego zadania należy objąć również  dzieci  4 – i 5 letnie.

W myśl art.20w ust.2 ww. ustawy o systemie oświaty rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola corocznie składają na kolejny rok deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Obecnie rodzice składają takie deklaracje, mając prawo do kontynuacji wychowania przedszkolnego w placówce, do której uczęszcza dziecko.

    Organ prowadzący przedszkole nie może, bez zgody rodziców dziecka, administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego np. przenosząc je do innego miejsca, budynku. Może więc dojść do sytuacji, iż zabraknie miejsc dla najmłodszych wychowanków, gdyż wybór miejsca realizacji dalszej edukacji pozostaje w kompetencjach rodziców.

W przypadku gdy Gmina nie będzie dysponować wystarczającą liczbą miejsc w prowadzonych przedszkolach publicznych planuje się m.in. następujące działania:

1.      przeniesienie za zgodą rodziców dzieci 5letnich do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych,

2.      zwiększenie liczby miejsc w przedszkolu w Siechnicach dla 45 dzieci (m.in. przez adaptację szatni),

3.      zwiększenie liczby miejsc w przedszkolu w Świętej Katarzynie dla 25 dzieci (przez adaptację jadalni przedszkolnej),

4.      możliwość wykorzystania miejsc w niepublicznych placówkach, poprzez zawarcie umów
z podmiotem prowadzącym placówkę.

 

Z  poważaniem

 

Milan Ušák

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-targowisko-w-siechnicach.jpg
baner-stypendia-2019.gif
baner---nagroda-burmistrza.gif