Gmina Siechnice

Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Komunikat Urzędu Miejskiego w Siechnicach dotyczący planów budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach
26 / 02 / 2018 Mariusz Różnowicz 5229

W związku z przywołaną w mediach wypowiedzią wiceprezydenta Wrocławia, Wojciecha Adamskiego dotyczącą planów budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach w kontekście współpracy miasta Wrocław z firmą Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. informujemy, że taka inwestycja nie jest możliwa do realizacji na terenie Gminy Siechnice.


Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. nie jest właścicielem żadnej elektrociepłowni na terenie województwa dolnośląskiego, ani nie posiada na terenie GminySiechnice żadnej nieruchomości umożliwiającej budowę takiego zakładu.


Informujemy, że Gmina Siechnice nie prowadziła i nie prowadzi żadnych rozmów z władzami Wrocławia oraz firmą Fortum, dotyczących budowy jakiejkolwiek elektrociepłowni lub instalacji przemysłowej.


Jedyną firmą będącą właścicielem elektrociepłowni (we Wrocławiu: EC Wrocław  i EC Zawidawie oraz w Siechnicach: EC Czechnica ) i jedynym wytwórcą ciepłą sieciowego we Wrocławiu jest KOGENERACJA SA.

Elektrociepłownia Czechnica działa w Siechnicach od ponad stu lat, a od prawie czterdziestu lat  dostarcza energię cieplną do południowo-wschodnich dzielnic Wrocławia.KOGENERACJA SA, oprócz terenów związanych z EC Czechnica, jest właścicielem terenów w Siechnicach, gdzie w przeszłości znajdowała się Huta Siechnice (tj. terenu pomiędzy ulicami: Kościuszki, Opolską, Stawową i linią kolejową Wrocław-Jelcz-Laskowice).


W przeszłości KOGENERACJA SA prowadziła analizy możliwości budowy na wspomnianym obszarze nowego zakładu. 8 września 2015 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał decyzję ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa kogeneracyjnych bloków gazowych GT 50 w Siechnicach”.


W swojej decyzji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wskazał, że ze względu na planowane wycofanie z eksploatacji EC Czechnica trzech kotłów opalanych węglem kamiennym i kotła opalanego biomasą, nowy zakład będzie miał za zadanie odtworzenie mocy energetycznej i cieplnej likwidowanego zakładu.


W decyzji wskazano też, iż wariant wybrany do realizacji (wskazany we wniosku o wydanie decyzji) przez KOGENERACJĘ SA jest jednocześnie wariantem najkorzystniejszym dla środowiska (niższa emisja pyłów i gazów cieplarnianych), mniejsze zapotrzebowanie na wodę, mniejsze ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych, brak odpadów paleniskowych (popiołów i żużli).

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-czujnik-smogu-gmina-s.jpg