Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
wybory prezydenckie - mini.jpg
kapielisko_blekitnalaguna.JPG
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Urząd Miejski w Siechnicach jako pierwszy w Polsce przeprowadził zdalną sesję Rady w ramach profilaktyki przed COVID-19! Przekazujemy wiedzę dla innych samorządów
20 / 03 / 2020 Aleksandra Chlebosz 2076

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce spowodował, że nasza Gmina musiała znaleźć rozwiązanie problemu związanego z przeprowadzaniem sesji Rady Miejskiej. Zespołowi informatycznemu Urzędu Miejskiego w Siechnicach kierowanemu przez Pana Grzegorza Woźniaka, jako pierwszemu w Polsce udało się w dniu wczorajszym ( tj. 19.03.2020 r.) przeprowadzić zdalną sesję Rady!

 

Dbając o naszą współpracę oraz dobre relacje z innymi samorządami przekazujemy do Państwa dyspozycji sposób w jaki została przeprowadzona pierwsza zdalna sesja Rady. Mamy nadzieję, że ułatwi to Państwu wdrożenie takiego lub podobnego rozwiązania w Państwa samorządach.

 

Osobiście w sesji uczestniczyło jedynie kilka osób, w tym Burmistrz - Milan Ušák, Sekretarz Gminy – Barbara Kosterska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Siechnicach – Roman Kasprowicz oraz Zastępca Przewodniczącego Piotr Nowiński. Wszystkim zebranym przed rozpoczęciem sesji została skontrolowana temperatura ciała.

 

Głównym zadaniem zebranych na Sali Sesyjnej osób było referowanie podejmowanych uchwał oraz odpowiadanie na pytania radnych. Obrady jak zawsze poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Roman Kasprowicz.

 

Radni w sesji uczestniczyli, ale przebywali w swoich domach. Warunkiem koniecznym był dostęp do internetu. Na laptopach, które zostały udostępnione Radnym została zainstalowana aplikacja eSesja oraz aplikacja Microsoft Teams, która była odpowiedzialna za realizację videokonferencji przy wykorzystaniu wbudowanych w komputery kamer oraz słuchawek z mikrofonami. Lista obecności została sprawdzona poprzez wyczytanie imienia i nazwiska radnych. Każdy z nich musiał potwierdzić swoją obecność, jednocześnie będąc widocznym na ekranie pozostałych uczestników sesji.

 

Dodatkowo wszystkie systemy zostały połączone z aplikacją Vmix. Umożliwiła ona transmisję materiału video do sieci internetowej. Za właściwe sterowanie aplikacją odpowiedzialny był Pan Grzegorz Woźniak. Dzięki temu wszystkie wypowiedzi osób zebranych na zdalnej sesji (zarówno tych obecnych na sali sesyjnej, jak i radnych, którzy zostali w domach) były na transmisji internetowej.

 

Z kolei dzięki eSesji, Radni mieli dostęp do wszelkich materiałów sesyjnych tj. porządków obrad czy projektów uchwał oraz do funkcji głosowania. Co ważne, po zakończeniu każdego głosowania, wyniki pojawiały się na ekranach uczestników sesji. Dużym ułatwieniem przeprowadzenia tego procesu była systemowa nakładka aplikacji eSesja, która wprowadzała do nagranego materiału video informację o imieniu i nazwisku oraz pełnionej funkcji osoby wypowiadającej się. Dzięki temu osoba, która dopiero podłączyła się do transmisji, od razu wiedziała, kto wypowiadał się w danym momencie.


Zastosowanie słuchawek z mikrofonami, sprawiło, że każdy z uczestników sesji słyszał pozostałych, wypowiadających się, a dźwięk za pomocą programu Vmix, był streamowany do internetu.

 

Dzięki staraniom informatyków urzędowych wszystkie wypowiedzi podczas sesji były słyszalne przez widzów i można było dokładnie zidentyfikować mówcę. Efekt działań naszych pracowników z zespołu informatycznego jest znakomity i coraz głośniej mówi się o nim na arenie ogólnopolskiej.

 

Wszelkich dodatkowych informacji na temat zorganizowania zdalnej sesji Rady w Państwa jednostce udziela Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Siechnicach Pan Piotr Nowiński.

Kontakt poprzez Biuro Rady Miejskiej (tel. 71/786 09 17, e-mail radamiejska@umsiechnice.pl)

 

Całe nagranie z posiedzenia można zobaczyć klikając poniżej.

 

 

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
wybory-prezydenckie-28-czerwca-2020.jpg
Spis-rolny.jpg