Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
banereeeeeek.JPG
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
baner---turystyczne-top-15.jpg
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Burmistrz Siechnic i Prezes Kogeneracji SA rozmawiali o budowie „Nowej Czechnicy”
22 / 05 / 2018 Aleksandra Chlebosz 2400

14 maja Burmistrz Siechnic Milan Ušák spotkał się z Panem Piotrem Frąszczakiem – nowym prezesem Kogeneracji SA oraz Panem Krzysztofem Skórą – nowym członkiem zarządu Kogeneracji SA. Tematem rozmowy była budowa nowej elektrociepłowni w mieście Siechnice, która otrzyma nazwę „Nowa Czechnica”. Elektrociepłownia „Czechnica” działa w Siechnicach od ponad stu lat, a od prawie czterdziestu lat  dostarcza energię cieplną do południowo-wschodnich dzielnic Wrocławia. Uruchomienie „Nowej Czechnicy” ma być skorelowane czasowo z wyłączeniem z eksploatacji EC „Czechnica”.

 

Nowa elektrociepłownia zostanie wybudowana na terenie dawnej huty, czyli między torami PKP, a ul. Kościuszki i ul. Stawową, a nie na miejscu hałdy, która została po hucie (jak błędnie informowała Gazeta Wrocławska). Nowa inwestycja będzie zajmować powierzchnię około 4 hektarów.

 

Według rozpatrywanych wariantów nowy zakład ma być opalany wyłącznie gazem lub głównie gazem i biomasą. Niezależnie od wybranego wariantu są to rozwiązania niskoemisyjne, które wspomogą Gminę Siechnice z walką ze smogiem.

 

Obecna elektrociepłownia Czechnica to siłownia węglowa. Dysponuje ona mocą 247 MWt. Elektrociepłownia zaopatruje w ciepło południowo-wschodnią część Wrocławia oraz ogrzewa, poprzez sieć lokalną, odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie. W nowej elektrociepłowni moc elektryczna ma być ok. 2 razy większa, a moc cieplna około kilkudziesięciu procent wyższa niż w obecnej elektrociepłowni. Jednocześnie pomimo zwiększenia mocy, zmiana paliwa spowoduje dużo mniejsze zanieczyszczenia atmosfery, a także mniejsze zapotrzebowanie na wodę, mniejsze ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych, brak odpadów paleniskowych.

 

Koszt inwestycji to ok. 800 ml zł. Zysk Gminy Siechnice jest trudny do oszacowania,  gdyż w głównej mierze zależy od wartości wybudowanej budowli (gmina ma otrzymać 2 % wartości od wartości budowli). Nie mniej jednak Gmina Siechnice przez co najmniej 2-3 lata będzie pozyskiwała wpływy podatkowe ze starej elektrowni oraz nowej elektrowni i to już jest bardzo dobra wiadomość.

 

Zbudowanie nowego obiektu do 2020 roku, może być trudnym zadaniem i może przedłużyć się o rok lub dwa, czyli maksymalnie do 2022 roku. Po tym czasie Kogeneracja i Gmina staną przed nowym zadaniem i nowymi możliwościami tj. perspektywą zagospodarowania starej Czechnicy, tak aby wpływy z podatków od działalności gospodarczej między innymi dalej wzbogacały budżet Gminy.

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-czujnik-smogu-gmina-s.jpg
baner-targowisko-w-siechnicach.jpg
baner-rekrutacja.jpg