Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK (Święta Katarzyna, 4.06.2016 r.)
CZTERY STRONY CZASU
To będzie wyjątkowa noc, której nie można przespać,
noc pełna tajemnic, noc, kiedy biblioteka stanie się przestrzenią opowieści,
niezwykłą wędrówką po całym świecie…
W programie:
18:00 Spacer Historyczny po Świętej Katarzynie
19:00 Opowieści Familijne: Cztery strony czasu – dla wszystkich
Sercem miasta jest rynek, sercem rynku jest ratusz, a sercem ratusza – stary zegar, który pokazuje czas na cztery strony świata. Wyobraźmy sobie cztery okna w kamienicach stojących w czterech stronach rynku, wychodzące na wprost każdej z tarcz zegara. Zajrzymy do każdego z tych okien – do kuchni i pracowni, do pokoju dziecięcego i salonu – co sto lat, o innej porze dnia i roku. Będziemy świadkami teatru życia, którego aktorami są mieszkańcy miasta. Jakie historie wtedy sobie opowiadano – przed snem, przy stole, w kuchennym rozgardiaszu? Koło czasu się obraca, to co było – wnet powraca! Opowieść o mieście i czasie na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Cztery strony czasu”, w połączeniu z narracjami z baśni braci Grimm, Andersena i Singera, w pięknej muzycznej aranżacji, z obrazami wędrującymi w czasie.
Opowiada: Beata Frankowska (Stowarzyszenie Grupa Studnia O.: www.studnia.org)
Muzyka: Olena Yeremenko (średniowieczna nykel arpa, skrzypce barokowe)
Wizualizacje: Czarli Bajka
BLOK DLA DOROSŁYCH:
20:00 – 23:00 Opowieści o miłości i śmierci z czterech stron świata
W tę niezwykłą noc biblioteka stanie się przestrzenią opowieści, dzięki którym będziemy wędrować po całym świecie. Naszą podróż po bibliotecznym labiryncie rozpoczniemy od średniowiecznego Zachodu, gdzie podążymy śladem Merlina Czarodzieja. Wkrótce potem odwiedzimy świat arabskich opowiadaczy – hakawati, którzy w swej pamięci przechowują opowieść o mądrej i odważnej Fatimie. Następnie skręcimy na Północ, by wzorem skandynawskich bajarzy zanurzyć się w sagę o Narzeczonym z morza. Na koniec powrócimy na Słowiańszczyznę, gdzie wyśpiewamy opowieść o miłości, która silniejsza jest niż śmierć. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na dawnych instrumentach.
Opowiada: Beata Frankowska
Muzyka: Olena Yeremenko (nykel arpa, skrzypce barokowe)
BLOK DLA DZIECI:
20:00 – 23.00 Warsztaty Kamishibai
Magiczna skrzynka Kamishibai – niesamowita technika teatru ilustracji, teatru obrazkowego, czy sztuka teatralna na papierze. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach. Podczas warsztatów uczestnicy wysłuchają opowieści Kamishibai, stworzą własne historie a potem zilustrują je. Technika Kamishibai jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla współczesnego dziecka, które nieczęsto ma okazję wsłuchiwać się z uwagą w słowo mówione. Gorąco polecamy!
23.00 – 7.00
Nocny spacer po Świętej Katarzynie, kolacja, słuchowisko radiowe, nocleg (opcjonalnie).
Wydarzeniu towarzyszyć będzie
DZIECIĘCA WYSTAWA KOLEKCJONERSKO-LITERACKA “A co na to Sowa?
Lokalizacja
Fabryczna 15
55-011 Siechnice
e-mail sekretariat@kultura-siechnice.pl
Tel. 71 311 39 97
Fax 71 311 39 97 http://www.kultura-siechnice.pl